Röntgen

İletişim

Molla Gürani Mah, Oğuzhan Cd, Erseven Sk. Fındıkzade 2/A, 34093 Fatih/İstanbul

Röntgen

Ağız içerisindeki birçok rahatsızlık belirti vermeden oluştuğundan radyolojik muayene büyük önem taşımaktadır. Kök uçlarında oluşabilecek kronik kistlerin, gömük dişlerin, süt dişlenme döneminde kemik içerisinde oluşmakta olan daimi diş germlerinin, dişlerde oluşan çürüklerin derinliğinin tespitinde oral radyoloji büyük önem taşımaktadır. Ağız içerisinde bulunan en büyük problemlerin sıklıkla başka dişlerin görüntülenmesi için alınan röntgen grafilerinde rastlantısal olarak teşhis edildiği unutulmamalıdır.

Ne amaçla diş röntgeni çekilir?

Diş röntgeni dişhekiminin dişler yada çenelerle ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Örneğin ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, röntgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir.

Diş röntgeninin çocuğuma zararı var mıdır?

Modern teknik ve metotlarla çekilen diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. Bu nedenle de diş röntgeninden yayılan radyasyonun çocuğa bir zararının olması söz konusu değildir. Aksine teşhis açısından röntgenden elde edilen fayda çok fazladır.

Kaç çeşit diş röntgeni çekilebilir?

Esas olarak ağız içi ve ağız dışından olmak üzere iki çeşit diş röntgeni çekilebilir. Ağız dışından çekilen röntgenlerde film ağız dışına yerleştirilirken, ağız içinden çekilen röntgenlerde film ağız içine yerleştirilir. Genel olarak ağız içine yerleştirilen filmler birkaç diş ve çevre dokular izlenebilirken, ağız dışına yerleştirilen filmlerle çene kemiklerini de içine alan daha geniş bir alan izlenmektedir.

Dişlerden bir ya da birkaçının kök ve kemik yapısını incelemeye yarayan
bölgesel röntgene Dijital RVG Röntgen denmektedir.

DİJİTAL PANAROMİK ÇENE RÖNTGENİ
Panaromik çene röntgeni, çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki birçok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmleridir. Çene ve dişlerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir.

Phone: (0212) 532 83 49 - (0533) 240 83 57
Oğuzhan Cd. Erseven Sok. No: 2 A.Blok D:4 Fındıkzade / İSTANBUL
Style switcher RESET
Body styles
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image